Różne spojrzenia

"Nieważne jest to na co patrzysz, ważne jest to co widzisz"

~Henry David Thoreau

Taki mądry cytat na początek. Ale o co dokładnie chodzi? Już spieszę z wyjaśnieniem. Spójrzcie na zdjęcia po prawej stronie. Zostały zrobione niemal w tym samym momencie, przez cztery różne osoby. Co można o tych zdjęciach powiedzieć? Na pewno, że każde jest inne 🙂 .

[Not a valid template]

Każdy z nas widzi świat na swój unikalny i niepowtarzalny sposób. Możemy patrzeć w tą samą stronę i dostrzec zupełnie co innego. Każdy patrzy własnymi oczami, przez pryzmat swoich odczuć. Odbija się to na naszych fotografiach. Dzisiaj postaram się wam pokazać różne obiekty fotografowane przez różne osoby. Przekonacie się jak różnie każde z nich patrzy na świat. Większość zdjęć została wykonana przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowogardzie.

[Not a valid template]

Powyżej widzicie zdjęcia naszej nowogardzkiej fontanny wykonane przez 6 osób. Ostatnie zdjęcie zostało zrobione przeze mnie o nieco innej porze, ale pogoda była niewiele inna (trochę jaśniejsze niebo). Widzicie jak różne były punkty widzenia? Każdy fotografował na swój własny sposób i pokazał fontannę widzianą jego oczami.

[Not a valid template]

Następne w kolejności są mury obronne w Nowogardzie. Pewnie już tysiące osób je fotografowało i na pewno drugie tyle jeszcze to zrobi. Wydawało by się, że temat oklepany, ale i tu jest miejsce na ciekawy inny punkt widzenia. W trakcie jednego z plenerów z UTW Nowogard, pani Krystyna Kozłowska pokazała nam właśnie taki punkt widzenia. Na 4 zdjęciu widzimy ciasno skadrowane dwa łuki i chodnik przed nimi zajmujący 2/3 zdjęcia od dołu. Najistotniejszym elementem jest tu jedna płyta w innym, jaśniejszym kolorze, znajdująca się nieco na prawo od środka, na samym dole zdjęcia. Dzięki niej nasze mury przeistaczają się w twarz. Widzicie teraz? 🙂 Takich murów jeszcze nie oglądałem i dziękuję pani Krystynie za pokazanie mi ich. Przepraszam z góry, bo wiem, że będę za jakiś czas próbował rozwinąć ten pomysł. Na pewno oczywiście wspomnę jeszcze raz od kogo go zaczerpnąłem 🙂

[Not a valid template]

Powyżej mamy z kolei zdjęcia nowogardzkiego ratusza. Każdy z uczestników warsztatów wykonał nieco inną fotografię. Nie kopiujmy cudzych kadrów, próbujmy pokazać coś w inny sposób.

[Not a valid template]

Następny jest nowogardzki pomnik. Jako, że ciągle trwa debata na temat wyburzenia go, spieszmy się go fotografować, niedługo może go już nie być. Polityka, polityką, ale z fotograficznego punktu widzenia jest to obiekt ciekawy, zwłaszcza, że w naszym mieście wiele takich tematów nie ma. Tu również na fotografiach widać, że każdy podszedł do tematu nieco inaczej. Na szczególną uwagę zasługuje 3 zdjęcie, autorstwa pani Iwony Pietruszewskiej. Zastosowała łuk murów obronnych aby nadać naturalne ramy pomnikowi. Taka „obwódka” pozwala zatrzymać wzrok widza w środku kadru. Gdyby nad łukiem znajdowało się jeszcze niebo, fotografia straciła by naprawdę dużo. Wzrok, w niekontrolowany sposób uciekałby w otwartą przestrzeń u góry. Ten kreatywny kadr zdążyłem już zinterpretować na własny sposób (przepraszam panią Iwonę, ale nie mogłem się oprzeć 🙂 ). Dorzuciłem tylko podkreślenie faktury muru, dzięki innej porze dnia (a w zasadzie nocy 🙂 ).

[Not a valid template]

Niemal każdy z kursantów, w trakcie jednego z plenerów fotografował hotel Przystań z przeciwległego brzegu jeziora. Większość zdjęć była do siebie podobnych i różniła się w zasadzie tylko ogniskową, przy jakiej wykonano zdjęcie. Niektórzy starali się pokazać więcej, inni mniej. Autorem ostatniego zdjęcia jest natomiast mój przyjaciel, Mariusz Florkowski. Zdjęcie zostało zrobione jeszcze przed zrobieniem „pomostu” na brzegu.

Na koniec jeszcze chciałbym dodać, że czasami warto wracać do tych samych miejsc po paru latach. Krajobraz potrafi się zmienić. Na powyższych zdjęciach widzimy, oprócz różnego punktu widzenia, jak dużo potrafi zmienić parę desek 🙂 . Ponownie ostatnie zdjęcie autorstwa Mariusza i ponownie wykonane przed budową „pomostu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *